preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
 

Kalendar školske godine 2023./2024.​

Nastavna godina počinje 4. 9. 2023. godine, a završava 21. 6. 2024 godine. 

Jesenski praznici - 30. 10 - 1. 11. 2023., nastava počinje 2. 11. 2023. godine. 

Prvi dio zimskih praznika - 27. 12. 2023. - 5. 1. 2024., nastava počinje 8. 1. 2024. godine.

Drugi dio zimskih praznika - 19. 2.  - 23. 2. 2024. godine, nastava počinje 26. 2. 2024. godine 

Proljetni praznici  - 28. 3. 2024. - 5. 4. 2024. godine, nastava počinje 8. travnja 2024. godine 

Ljetni praznici počinju 24. lipnja 2024. godine


2023.

  • 1. siječnja -nedjelja- Nova Godina
  • 6. siječnja-petak -Sveta tri kralja
  • 9. travnja-nedjelja-Uskrs
  • 10. travnja -ponedjeljak -Uskrsni ponedjeljak
  • 1. svibnja -ponedjeljak - Praznik rada
  • 30. svibnja - utorak - Dan državnosti
  • 8. lipnja -četvrtak -Tijelovo
  • 22. lipnja -četvrtak -Dan antifašističke borbe
  • 5. kolovoza -subota -Dan domovinske zahvalnosti
  • 15. kolovoza -utorak -Velika Gospa
  • 1. studenoga -srijeda -Dan svih svetih
  • 18. studenoga-subota -Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata
  • 25. prosinca - ponedjeljak -Božić
  • 26. prosinca-utorak -Sveti Stjepan
e-prijava korisnika
Za osmaše

Ljetni upisni rok

Prema planu Ministarstva, u ljetnom roku prijave u sustav srednje.e-upisi.hr započet će 29. svibnja, a glavni dio upisa, prijava obrazovnih programa, provodit će se od 28. lipnja do 7. srpnja. S time da će prijava programa koji traže prijemni završiti 2. srpnja. Konačne ljestvice poretka u ljetnom roku bit će objavljene 10. srpnja, a od tog dana pa do 13. srpnja u škole se dostavlja upisnica i, ako to program traži, liječničke potvrde. Sredinom srpnja bit će objavljen okvirni broj upisnih mjesta za jesenski rok.

Kako izračunati bodove?

Uz pomoć našeg Kalkulatora bodova saznajte koliko bodova prilikom upisa možete očekivati. Na profilu svake srednje škole možete izračunati bodove koji su vam potrebni za upis baš te škole. Ovim kalkulatorom možete izračunati koliko ćete bodova imati na temelju ocjena iz osnovne škole.

 

Kajkavsko narječje
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A B C Č D F G H I J K L M N O P R S Š T V Z Ž
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 534)

bez opisa

Potraži izraz:
 
Dan jabuka

U tjednu svjetskog dana hrane i dana jabuka voditeljica učeničke zadruge "Jakovlje"  održala je edukaciju o starim sortama jabuka

Jabuke u našem vrtu

Stare sorte voća u našem vrtu

Starinske sorte voća su voćke života dar za generacije koje dolaze i koje će nam biti zahvalne na tome. Voćka posađena u našem vrtu zaklanja od sunca, žege, vjetrova i oluja, listovi čiste zrak, a korijen zemlju i tako nas čini zdravijima.


(Piše Ksenija)

Zlatna zimska parmenka

Osobine stabla:

Stara Engleska sorta, u Francuskoj poznata još 1700. g. Diploidna sorta, dobar oprašivač. Dobro ju oprašuju ontario, krivopeteljka, lijepocvjetka, jonatan, ananas reneta, šampanjska reneta, london peping i bjeličnik. Drvo je srednjeg bujnog rasta, bujnost se sa starosti smanjuje. Rast je prilično uspravan. Pogoduje joj teže, dovoljno vlažno tlo, zahtjeva dobru njegu i redovitu gnojidbu. Zbog lijepog i snažnog rasta upotrebljava se kao podloga u rasadnicima. Sorta je osjetljiva na jabučnu fuzikladij, lisne uši, rak jabuke i gorku pjegavost ploda. Slabost sorte je izražena alternativa rodnost koju je moguće spriječiti pravodobnim i temeljitim prorjeđivanjem cvjetova i plodova te temeljitom njegom. Dozrijeva prvom polovicom rujna. Pravilnim skladištenjem postojana je i do ožujka. Slabo podnosi hladnjače. Najprimjenija temperatura skladištenja je 6°C.

Osobine ploda

Plodovi su srednje sitni. Duguljasto-okruglog i pravilnog oblika. Suha i glatka koža je žuto-zelene boje koja u skladištu postane zlatno-žuta. Pokrovna boja je narančasta s kratkim tamnonarančastim do crvenim zrakama. Peteljka je kratka do srednje duga, srednje debela i vrlo dlakava. Meso je u punoj zrelosti kremasto, sočno, čvrsto, kasnije krhko, odličnog slatkog okusa ugodne arome.


(Piše Ksenija)

Božićnica

Osobine stabla:

Porijeklo sorte je nepoznato. Triploidna sorta. Kao oprašivača preporučuje se zlatna zimska parmenka i jonatan. Bujnog rasta. Razvija okruglastu, kasnije plosnatu i rijetko razgranatu krošnju. Sorta je otporna na zimski mraz, a osjetljiva na jabučnu plijesan i rak jabuke. Traži duboka i lagana tla. Dozrijeva u prvoj polovici listopada, uporabna odnosno postojana je od studenog do proljeća.

Osobine ploda:

Plodovi su srednje krupni (prilično neujednačeni) i spljoštenog oblika. Prilično su rebrasti. Koža je većim dijelom glatka, tanka i čvrsta, u skladištu postane masna. Osnovna zelena boja prelazi u zelenkasto-žutu i skoro je u cijelosti prekrivena smećkasto-crvenim dugim zrakama. Peteljka je vrlo kratka i srednje debela. Meso je zelenkasto-bijelo, sočnog vinsko-kiselog okusa bez posebne arome. Pri skladištenju meso gubi na sočnosti i postaje krhko.


(Piše Ksenija)

Lijepocvjetka

Osobine stabla:

Sorta potječe iz Američke savezne države New Yersey iz 1790. g. Diploidna sorta. Dobro ju oprašuju jonatan, ananas reneta, london peping i ontario. Bujnog rasta u mladosti, kasnije srednje bujnog. Krošnja je razgranata, grane su joj dugačke, tanke i ovješene. Osjetljiva je na proljetni mraz, fuzikladij, krvavu uš i rak. Pogodni su topliji položaji te bogata i manje vlažna tla. Plodovi ne opadaju. Za sortu je karakteristična obilna, redovita i srednje kasna rodnost (rodi u 5. do 6. godini). Dozrijeva krajem rujna, uporabna je od sredine listopada do ožujka.

 

Osobine ploda:

Plodovi su srednje krupni do krupni, po veličini prilično neujednačeni. Oblikom su duguljasto-kupasti, nepravilni. Koža je bijelo-žuta, na osunčanoj strani ponešto crvenkasta, s jako izraženim smeđim točkicama. Peteljka je srednje duga i srednje debela. Meso je sočno, aromatično, krhko i vrlo užitnog, odličnog okusa koji podsjeća na bananu.


(Piše Ksenija)

Tepka

Osobine stabla:

Tepka je još odavno poznata i najrasprostranjenija autohtona sorta ovih krajeva. Poznajemo bijelu i crnu tepku. Tepka doseže visoku starost (100 do 150 godina, nađu se i starije). Razvija visoku krošnju (15-20m). Kora debela je crno-sive boje s dubokim brazdama (nalik hrastu) i meka. Listovi su veliki i jajolikog oblika. Najbolje uspijeva na visokim sjeverozapadnim položajima i vapnenim tlima.

 

Osobine ploda:

Dozrijeva krajem rujna i u listopadu. Okruglastog je oblika, slična jabuci. Osnovna maslinasto-zelena boja prelazi dozrijevanjem u zeleno-smeđu do smeđu boju. Peteljka je kratka, debela i drvenasta. Okus je isprva trpak, a meso tvrdo. Kada odstoji, plod postane mekan, smeđe boje, sočnog, slatkog okusa.

 

 

Priloženi dokumenti:
Dan jabuka.docx

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


 

ŠKOLSKI LIST

 

Za učenike

Školska kuhinja

Igraj se i uči

 
korisni linkovi
 • mzos
 • wikipedija
 • dhmz
 • azoo
 • hzz
 • maps.google
 • državna matura
 • knjižnice grada Zagr...
 • carnet
 • muzeji
 • Općina Jakovlje
 • NCVVO

Dnevne novine

Obrazovni portali


Brojač posjeta
Ispis statistike od 21. 6. 2022.

Ukupno: 135057
Ovaj mjesec: 4157
Ovaj tjedan: 1356
Danas: 35




preskoči na navigaciju