Školski KALENDAR za 2019./2020. godinu

5.8. Dan domovinske zahvalnosti – srijeda
15.8. Velika Gospa – subota
1.11. Dan svih svetih – nedjelja
18. 11. Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje - srijeda
25.12. Božić – petak
26.12. Sveti Stjepan – subota

Od 1. do 8. razreda OŠ, (srednja škola)

Priručnik za učitelje i stručne suradnike u osnovnoj školi ( PDF: 5.04 Mb)

Svrha zdravstvenog odgoja je uspješan razvoj djece i mladih da bi stasali u zdrave, zadovoljne, uspješne, samosvjesne i odgovorne osobe. Opći cilj zdravstvenog odgoja, temeljen na holističkom poimanju zdravlja, jest promicanje zdravlja, zdravih stilova života i usvajanje zdravih životnih navika kroz interdisciplinarni rad i provedbu odgojno-obrazovnih sadržaja u okviru obveznih i izbornih predmeta, školskih preventivnih programa, projekata i sadržaja pripremljenih za provedbu na satu razrednika.

Nastavni plan i program Zdravstvenog odgoja za osnovnu i srednju školu

Nastavni plan i program zdravstvenog odgoja planiran za provedbu na satu razrednika sastoji se od četiri modula: Živjeti zdravo, Prevencija ovisnosti, Prevencija nasilničkog ponašanja i Spolna/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje. Osposobljavanje za kritičko prosuđivanje životnih situacija i vlastitih postupaka za odgovorno donošenje odluka temeljni je cilj svih modula. Također, jednako važan cilj svih modula je razvoj tolerancije, pri čemu je važno pomoći svim učenicima razviti pozitivnu sliku o sebi, ali i usvojiti uvažavanje različitosti među ljudima kao temeljnu vrednotu. Zdravstveni odgoj treba pomoći razvoju sustava vrijednosti kod mladih osoba, potaknuti razvoj empatije i osjetljivosti za potrebe drugih, no istodobno treba ukazati na neprihvatljiva ponašanja i devijantne pojave koje se ne smiju tolerirati ili ignorirati. U raspoređivanju sadržaja Zdravstvenog odgoja u module i razrede vodilo se računa o specifičnostima učeničke razvojne dobi te o interesima koji se u određenoj dobi pojavljuju kod većine učenika i o problemima koji ih zaokupljaju.

Radni materijali i radionice za provođenje Kurikuluma zdravstvenog odgoja na satu razrednika

Dokumenti

Kurikulum zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama ne mijenja program niti udžbenike navedenih predmeta nego se očekuju nove metode poučavanja usmjerene na stjecanje vještina i primijenjenog znanja.
Dodatni sadržaji kurikuluma zdravstvenog odgoja bit će integrirani u sat razredne zajednice, do 12 sati u nastavnoj godini. Dodatni sadržaji, integrirani u sate razredne zajednice obrađivat će se nakon 1. listopada 2012. godine ovisno o dobi, interesima i potrebama djece i mladih i izazovima s kojima se susreću. O vremenu kada će se obrađivati dodatni sadržaji odlučuju razrednici u suradnji sa stručnim suradnicima i ravnateljima škola.
Kurikulum zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama s prikazom nastavnih sadržaja i očekivanih obrazovnih ishoda bit će javno objavljen do 30. rujna 2012. godine na internetskim stranicama Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Agencije za odgoj i obrazovanje.
U cilju što kvalitetnije pripreme za planiranje i provedbu kurikuluma zdravstvenog odgoja Agencija za odgoj i obrazovanje organizirat će stručna usavršavanja učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o sadržajima i temama zdravstvenog odgoja.
Agencija za odgoj i obrazovanje priprema radne materijali i vodiče za pripremu i provedbu kurikuluma zdravstvenog odgoja, koji će se kontinuirano i sukcesivno objavljivati na internetskim stranicama Agencije.
Na internetskoj stranici Agencije za odgoj i obrazovanje www.azoo.hr trenutno možete pronaći materijale koji Vam mogu biti korisni za pripremu i provedbu aktivnosti vezanih za sadržaje zdravstvenog odgoja:

• knjiga Sport i nasilje u Europi autora Dominique Bodin, Luc Robene, Stephane Heas u izdanju Vijeća Europe ovdje
  • brošura Rasizam, nogomet i Internet u izdanju Europskog nadzornog centra za rasizam i ksenofobiju, 2002. ovdje
  • strip Što ? Rasist ? Ja ? namijenjen učiteljima i nastavnicima koji obrađuju teme rasizma – u izdanju Europske komisije – Opće uprave za informaciju, kulturu i audiovizualne medije ovdje
  • Europski priručnik za prevenciju pušenja, alkohola i droga, koji je uredio dr. Jaap van der Stel u suradnji s Deborah Voordewind; Izdavači: Pompidou grupa Vijeća Europe i Jellinek Consultancy ovdje
  • priručnik Školski programi prevencije ovisnosti,  koji je pripremio prof. dr. sc. Slavko Sakoman, 2008. ovdje
  • brošura Ukidanje tjelesnog kažnjavanja djece u izdanju Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i Vijeća Europe ovdje

• prezentacije Primjereno ponašanje na športskim natjecanjima ovdje
  • brošure pripremljene na hrvatskom i engleskom jeziku vezane za suradnju Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstva unutarnjih poslova – Ravnateljstva policije, Hrvatskog školskog športskog saveza, Hrvatskog nogometnog saveza i Agencije za odgoj i obrazovanje u provedbi Akcijskog plana za provedbu programa mjera edukacije u borbi protiv nasilja u športu, na športskim natjecanjima i izvan njih ovdje

Sadržaji  vezani u temu Sigurnost na internetu:

Priručnik za djecu ovdje

Priručnik za roditelje ovdje

Priručnik za profesionalce ovdje

Na sljedećem linku možete pogledati čitav niz kvalitetnih i metodičkih razrađenih priprema, edukativnih igara, postera za  učionicu itd. na temu Sigurnost na internetu ovdje

Materijale je izradio tim „Suradnici u učenju“.

Agencije za odgoj i obrazovanje će na internetskoj stranici www.azoo.hr redovito objavljivati  materijale i informacije vezane za pripremu i provedbu aktivnosti i sadržaja zdravstvenog odgoja.

Pubertet (5. razred)

« Srpanj 2020 »