preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar rada

Školski KALENDAR za 2018./2019. godinu


e-prijava korisnika
Za osmaše
UUpisi Upisi u srednju školu


Dragi učenici,

vrijeme odluke o izboru srednje škole je pred vama. Koje zanimanje odabrati? Za koju se školu odlučiti? Donošenje odluke o izboru budućeg zanimanja je složen proces koji se sastoji od nekoliko važnih koraka s kojima ćete se upoznati kroz ovu informativnu brošuru.


"Svaki učenik ne mora biti odličan đak,
ali može postati odličan čovjek."
Riječi, riječi...

Sigurnost i zaštita
Info
Informator
23.10.2018. 08:48
Multidisciplinarni stručni skup „Dijeljenjem znanja do većeg napretka djece s teškoćama u razvoju”
Centar za edukaciju i savjetovanje Sunce organizira stručni skup „Dijeljenjem znanja do većeg napretka djece s teškoćama u razvoju” koji će se održati u srijedu, 31. listopada 2018. godine, od 15 do 19 sati u Prvoj Gimnaziji, Avenija Dubrovnik 36, 10000, Zagreb.

 

          

  

  

 


Kajkavsko narječje
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A B C D F G H I J K L M N O P R S T V Z š ž č
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 524)

bez opisa

Potraži izraz:
QR kod stranice
Kalendar
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
18.10.2018. 08:50
18. listopada - Europski dan suzbijanja trgovanja ljudima
Trgovina ljudima je ropstvo modernog doba čije su žrtve najčešće žene i djeca koji se seksualno iskorištavaju i tjeraju na prisilni rad. Procjenjuje se da u Europi godišnje nekoliko stotina tisuća ljudi postanu žrtvama trgovine ljudima.

Blagdani u RH
2018.

01. 01. Nova godina - Ponedjeljak
06. 01. Bogojavljanje ili Sveta tri kralja - Subota 
01. 04. Uskrs - Nedjelja
02. 04. Uskršnji ponedjeljak - Ponedjeljak
01. 05. Praznik rada - Utorak
31. 05. Tijelovo - Četvrtak
22. 06. Dan antifašističke borbe - Petak
25. 06. Dan državnosti - Ponedjeljak
05. 08. Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja - Nedjelja
15. 08. Velika Gospa - Srijeda
08. 10. Dan neovisnosti - Ponedjeljak
01. 11. Dan svih svetih - Četvrtak
25. 12. Božić - Utorak
26. 12. Sveti Stjepan - Srijeda

Važni datumi
Učionica
 
Pogled kroz prozor
Hrvatski izumitelji
Tražilica


 

Područje rada: 1. – 4. razred

 

Od 1. do 4. razreda osnovne škole razvijaju se vještine pisanja i čitanja. Prioritet aktivnostima u radu s učenicima u i sa školskom knjižnicom daje se poticanju čitanja kao jezičnoj djelatnosti i temelju obrazovanja. Razvijanjem čitalačke pismenosti potiče se govorno i pisano izražavanje učenika, daju im se nova znanja, obogaćuje se rječnik, pomaže im se u izgradnji sustava vrijednosti i usvajanju etičkih normi, što su preduvjeti za uspješno učenje svih predmeta.

 

1. razred

Tema: Knjižnica – mjesto poticanja čitalačke i informacijske pismenosti

Ključni pojmovi: školska knjižnica, školski knjižničar, slikovnica, knjiga

Obrazovna postignuća: upoznati knjižnični prostor i školskoga knjižničara, izvore znanja i čemu oni služe; naučiti posuđivati, čuvati i vraćati knjige na vrijeme; razvijati sposobnost promatranja, zapažanja i slobodnog iznošenja vlastitog mišljenja; razlikovati knjižnicu od knjižare


 I. razred (izabrati 4 djela, obavezno prvo)
1. Jacob i Wilhelm Grimm : BAJKE (21)
2. Grigor Vitez: A ZAŠTO NE BI (18)
3. Ljudevit Bauer :TRI MEDVJEDA I GITARA (29)
4. Sunčana Škrinjarić: KAKO SANJAJU STVARI (26) ili PLESNA HALJINA ŽUTOG MASLAČKA (18)
!5. Jens Sigsgaard : PALE SAM NA SVIJETU (12)
6. Ewa Janikovszky: BAŠ ME VESELI (6) ili ZNAŠ LI I TI (0) ili
DA SAM ODRASTAO (6) ili KAKO DA ODGOVORIM (0)
7. Željka Horvat – Vukelja:  HRABRICA (17) ili ZDENKO SLOVOJED (0) ili SLIKOPRIČE (11) ili LETEĆI GLASOVIR (1) ili PETRA UČI PLIVATI (0)
8. Sonja Zubović:  KAKO SE GLEDA ABECEDA (5)
9. Ivanka Borovac: ŽIVOTINJSKA ABECEDA (0)
10. Stanislav Femenić: IDI PA VIDI (12)
11. Svjetlan Junaković: DOME, SLATKI DOME (4)
12. Jean-Baptiste Baronian:  FIGARO, MAČAK KOJI JE HRKAO (0)
13. Ana –Đokić-Pongrašić:  NEMAŠ POJMA, GRIZLIJANE (17)

 


2. razred

1. Tema : Dječji časopisi

Ključni pojmovi : poučno-zabavni list, mjesečnik, naslovnica, rubrika

Obrazovna postignuća : prepoznati i imenovati dječje časopise; razlikovati dječji tisak od dnevnog tiska i časopisa; prepoznati rubriku i odrediti poučava li nas ili zabavlja; razlikovati časopise prema vremenu izlaženja; čitati dječje časopise

 

2. Tema : Jednostavni književni oblici

Ključni pojmovi : kratka priča, bajka

Obrazovna postignuća: ponoviti naučena znanja o knjižnici iz prvog razreda te naučiti samostalno se orijentirati u knjižnici i pronaći željenu knjigu; naučiti kako je knjiga opremljena (hrbat, korice, knjižni blok); osnovna komunikacija s književnoumjetničkim tekstovima na razini prepoznavanja; doživjeti knjigu kao motivacijsko sredstvo za različite aktivnosti pričanjem priča i bajki u knjižnici; naučiti aktivno slušati; usvojiti nove riječi te tako bogatiti rječnik.


II. razred (izabrati 5 djela, obavezno prvo)
1. Hans Christian Andersen:  BAJKE (14)
2. Ratko Zvrko:  GRGA ČVARAK (11)
3. Karel Čapek: POŠTARSKA BAJKA (22)
4. Carlo Collodi:  PINOCCHIO (43)
5. Alan Alexander Milne:  MEDO  VINIE  ZVANI  POOH (10)
6. Dubravko Horvatić:  STANARI U SLONU (2)
7. Nevenka Videk : PISMO IZ ZELENGRADA (5)

8. Nada Iveljić : NEBESKE BARKE (4) ili BOŽIĆNA BAJKA (24) ili PRONAĐENO BLAGO (1)
9. Želimir Hercigonja: POŠTAR ZEKO BRZONOGI (0) ili PRAŠNJAVKO (0) ili KJEL CRNA LABUD PTICA (0) ili VODENJAK I STARA KRUŠKA (0)
10. Andrea Peterlik-Huseinović:  PLAVO NEBO (0) ili CICONIA CICONIA (0)
11.Desa Muck: ANICA I SPORTSKI DAN (0) ili ANICA I ČAROBNICA LILI (0)
12. Ela Peroci: DJECO, LAKU NOĆ (izbor) (7)
13. Ivica Bednjanec: DURICA: MALE LJUBAVI (6)
14. Mila Željeznjak: SRETNE PRIČE (0)
15. Božidar Prosenjak: MIŠ (8)
16. Hrvoje Kovačević: GENERAL KIRO MIŠ (0)
17. Larisa Mravunac: DJEČAK U ZVJEZDANIM ČIZMAMA(0)  
18. Charles Perrault : BAJKE (izbor: Vile, Kraljević Čuperak, Mačak u čizmama Pepeljuga, ili Ljepotica i zvijer)" (13)
19. Nada Zidar-Bogadi: SRETAN CVRČAK (1)
 


3. razred

1. Tema: Put od autora do čitatelja

Ključni pojmovi: knjiga,autor, ilustrator, prevoditelj

Obrazovna postignuća: imenovati osobe koje su važne za nastanak knjige; prepoznati dijelove knjige ( naslovna stranica, sadržaj, bilješka o piscu, izdanje, nakladnik); znati pronaći podatke u knjizi; samostalno čitati književnoumjetničke tekstove

2. Tema: Mjesna (gradska/narodna) knjižnica

Ključni pojmovi: mjesna knjižnica

Obrazovna postignuća: posjetom knjižnici izvan škole razlikovati odjele mjesne knjižnice; poznavati aktivnosti knjižnice s ciljem poticanja čitanja i uporabe knjižnice u učenju i kreativnom korištenju slobodnog vremena


III. razred (izabrati 7 djela, obavezna prva dva)
1. Mato Lovrak: VLAK U SNIJEGU (24)
2. Ivana Brlić – Mažuranić: ČUDNOVATE ZGODE ŠEGRTA HLAPIĆA (20)
3. Luko Paljetak: MIŠEVI I MAČKE NAGLAVAČKE (11)

4. Vladimir Nazor:  BIJELI JELEN (29)
5. Dubravko Horvatić: GRIČKI TOP (14)

6. Sanja Polak: DNEVNIK PAULINE P.(0) ili DRUGI DNEVNIK PAULINE P.(2)
7. Sanja Pilić: NEMAM VREMENA (7) ili E BAŠ MI NIJE ŽAO (0) ili HOĆU I JA(0)
8. Stanislav Femenić: LUDI KAMEN (0)
9. Hugh Lofting: PRIPOVIJEST O DOKTORU DOLITTLEU (26)
10. Nada Iveljić: ŠESTINSKI KIŠOBRAN (16) ili ČUVARICE NOVIH KROVOVA (10)
11. Božidar Prosenjak: SIJAČ SREĆE (5)
12. Gianni Rodari: PUTOVANJE PLAVE STRIJELE (8) ili ČIPOLINO (6)
13. HRVATSKE NARODNE BAJKE (2)
14. James M. Barrie: PETAR PAN (27)
15. Slavko Kolar: JURNJAVA NA MOTORU (0)
16. Frank Lyman Baum: ČAROBNJAK IZ OZA (11)
17. Otfried Preussler: MALI VODENJAK (0) ili MALA VJEŠTICA (0)
18. Elwyn Brooks White: PAUKOVA MREŽA (0)
19. Dragutin Horkić: ČAĐAVE ZGODE (0)

20. BASNE (izbor) (4)


4. razred

1. Tema: Referentna zbirka - priručnici

Ključni pojmovi: enciklopedija, leksikon, rječnik, pravopis, atlas

Obrazovna postignuća: poznavati referentnu zbirku i načine njezine uporabe u svrhu proširivanja znanja; prepoznati referentnu zbirku na različitim medijima; znati pronaći, izabrati te primijeniti informaciju

 

2. Tema: Književno-komunikacijsko-informacijska kultura

Ključni pojmovi: književnoumjetnička djela, znanstveno-popularna i stručna literatura, čitalačka kultura

Obrazovna postignuća: razlikovati književni tekst od znanstveno-popularnog i stručnog; osjećati ljepotu književne riječi i spoznati njezinu vrijednost u životu čovjeka; služiti se znanstveno-popularnim tekstom


IV. razred (izabrati 7 djela, obavezna prva dva)
1. Ivana Brlić – Mažuranić: PRIČE IZ DAVNINE (Regoč i Šuma Striborova) (27)
2. Mato Lovrak: DRUŽBA PERE KVRŽICE (13)
3. Anto Gardaš: DUH U MOČVARI (8) ili LJUBIČASTI PLANET (4) ili BAKRENI PETAR (1) ili IZUM PROFESORA LEOPOLDA (5) ili TAJNA ZELENE PEĆINE (0) ili IGRAČKE GOSPOĐE NADINE (0)
4. Erich Kästner: EMIL I DETEKTIVI (32) ili BLIZANKE (5) ili LETEĆI RAZRED (15) ili TONČEK I TOČKICA (3)
5. Hrvoje Kovačević: TAJNA RIBLJEG OKA (0) ili TAJNA MAČJE ŠAPE (0) ili TAJNA TUŽNOG PSA (0) ili TAJNA GRADITELJA STRAHA (0) ili TAJNA ZLATNOG ZUBA (0)
6. Slavko Mihalić: PETRICA KEREMPUH (5)
7. Felix Salten: BAMBI (11)
8. Rudyard Kipling: KNJIGA O DŽUNGLI (7)
9. Nikola Pulić: KLJUČIĆ OKO VRATA (29)
10. Matko Marušić: SNIJEG U SPLITU (2)
11. Johana Spyri: HEIDI (22)
12. Jagoda Truhelka: ZLATNI DANCI (0)
13. Zlata Kolarić – Kišur: MOJA ZLATNA DOLINA (22)
14. Maja Gluščević: BIJEG U KOŠARI  (0) ili KLOPKA ZA MEDVJEDIĆA (0)
15. Nada Mihoković-Kumrić: TKO VJERUJE U RODE JOŠ (0)
16. Silvija Šesto: BUM TOMICA (0) ili BUM TOMICA 2 (0)
17. Zoran Pongrašić. MAMA JE KRIVA ZA SVE (0)
18. H.Hitrec: EKO EKO (10)
19. Istvan Bekeffi: PAS ZVAN GOSPODIN BOZZI (0)
20. Sanja Lovrenčić: ESPEREL, GRAD MALIH ČUDA (0)

21. Astrid Lindgren: PIPI DUGA ČARAPA (4) ili RONJA, RAZBOJNIČKA KĆI (0) ili RAZMO U SKITNJI (0)
22. Zvonimir Balog NEVIDLJIVA IVA (15) ili JA MAGARAC (12) ili PUSA OD KRAMPUSA (0) ili ZMAJEVI I VUKODLACI (0)
23. Ludwik Jerzy Kern: FERDINAND VELIČANSTVENI (0)
24. Anton van de Velde: NEOBIČNI DOŽIVLJAJI PTIĆA SOVIĆA (0)
25. Čečuk, Čunčić-Bandov, Horvat-Vukelja, Kolarić-Kišur IGROKAZI (izbor) (6)


 

 

 

Vrijeme


 
« Listopad 2018 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Prikazani događaji


Za učenike

Vremenik za šk.god. 2018./2019. napisan je u programu MS Word. Za preuzimanje datoteke potreban je preglednik word dokumenta.




Upute za korištenje e-Dnevnika za učenike su dostupne ovdje.

 


Raspored zvonjenja
I. SMJENA ( ujutro)
7.55 ULAZ
8.00 - 8.45 1. SAT
8.50 - 9.35 2. SAT

9.40-10.20; 10.25

3. SAT, UŽINA
10.40 ULAZ
10.45 - 11.30 4. SAT
11.35 - 12.20 5. SAT
12.25 - 13.10 6. SAT
II.  SMJENA (poslijepodne)
13.15 -14.00 1. SAT

14.05 -14.45; 14.50

2.SAT, UŽINA
15.05 ULAZ
15.10 -15.55 3. SAT
16.00 -16.45 4. SAT
16.50 -17.35 5. SAT
17.40 -18.25 6. SAT

Školska kuhinja


Natjecanja i smotre

  





Oglasna ploča

Edukacija

 


Možda vam zatreba...
korisni linkovi

Dnevne novine

Za odgoj i obrazovanje

Obrazovni portali


...niste pročitali knjigu?

 


Onome tko čita knjige kao što sluša prijatelja, knjige će mu se otvoriti i postat će njegove. Što pročita ostat će njegovo, razveseljavat će ga i tješiti, kao što to samo prijatelji znaju.
(Hermann Hesse)  

Eko kutak

Putujemo lijepom našom...

Razmjena knjiga

Obiteljski kutak

 

 

   


Važni brojevi
Međunarodni pozivni broj za Hrvatsku: +385
Jedinstveni broj za sve hitne situacije: 112
  • 192  policija
  • 194  hitna pomoć
  • 193  vatrogasci
  • 195  traganje i spašavanje na moru
  • 1987  pomoć na cestama
  • 18166  vremenska prognoza
  • 18981  opće informacije
  • 11888  telefonski imenik
  • 11802  međunarodni tel. imenik 

Odmori se, zaslužio si

           


Tko nas je pronašao?

Flag Counter


CarNet

Brojač posjeta
Ispis statistike od 3. 1. 2017.

Ukupno: 160687
Ovaj mjesec: 7704
Ovaj tjedan: 824
Danas: 4




preskoči na navigaciju