Vježbe
Naziv vježbe: UNIVERZALNI STALAK.ppsx  (prema crtežu i uputama od priloženog materijala izradite univerzalni stalak)

•Univerzalni stalak služi za umetanje:
  • fotografija,
  • malog kalendara ili
  • školskog rasporeda sati
•izrađen je od prozirne plastične mase
LEONARDOV MOST

Pokreni video desnim klikom miša <Play>

Natjecanje mladih tehničara
Pismeni zadatci -  Školsko natjecanje
Ovdje pogledajte pismene zadatke sa županijskog i državnog natjecanja.

Zadatci sa županijskog natjecanja RJEŠENJA (2018.);

Zadatci sa županijskog natjecanja,  RJEŠENJA (2014.)

Crtanje tlocrta učionice
  • prilikom crtanja OBAVEZNO koristiti pribor za tehničko crtanje
  • sve crtaj tanko jer ako pogriješiš moraš brisati pa da nije neuredno
  • postupak crtanja smo odradili na satu kao vježbu, prvo nacrtaj pravokutnike (vanjski i unutarnje zidove), podsjećam da mjerilo M 1:50 znači da svaku mjeru moraš podijeliti sa 50 – mjere u graditeljstvu su u cm
  • nakon toga crtaš vrata i prozore ponovo u mjerilu
  • PAZITE NA PRAVILA KOTIRANJA U GRADITELJSTVU!
  • mjernice završavaju s crticama podebljanim, nakošene u desno pod kutom od 45
  • SAVJET: kako bi pravilno upisao dimenzije s lijeve i desne strane crteža potrebno je bilježnicu zakrenuti u smjeru kazaljke na satu  (sada su strane lijevo i desno postale gore i dolje)
  • na kraju podebljaš vidljive bridove (zidove olovkom B ili 2B i uz pomoć ravnala, pazite da ne bude duplih linija).
  • i na kraju PAZITE NA UREDNOST!
  • mala pomoć kod crtanja -  tlocrt naše učionice!
    Najbolji besplatni online alati za dizajniranje interijera​
tlocrt ucionice.jpg

Tehnička kultura 6. razred
Tehnika je stvaralačka aktivnost čovjeka i ima 4 aspekta: intelektualni (ideja, zamisao), djelatni (ostvarenje ideje, praktična izrada), estetski (emotivni učinak novoizrađene tvorevine) i etički (djeluje na odnose među ljudima). Cilj učenja sadržaja tehničke kulture u osnovnoj školi jest osposobiti učenike za uspješno snalaženje u tehničkom okruženju.  Bitno je kod učenika razvijati radne navike i vještine, a to je zasigurno jedna od važnih odrednica nastave tehničke kulture.

Sunčeva energija - kako sve možemo iskoristiti njegovu energiju

Sunce je nama najbliža zvijezda te, neposredno ili posredno, izvor gotovo sve raspoložive energije na Zemlji. Daje svjetlost, toplinu i energiju.

Sunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovom središtu, gdje temperatura doseže 15 milijuna °C. Radi se o fuziji, kod koje spajanjem vodikovih atoma nastaje helij, uz oslobađanje velike količine energije. Sunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovom središtu, gdje temperatura doseže 15 milijuna °C. Radi se o fuziji, kod koje spajanjem vodikovih atoma nastaje helij, uz oslobađanje velike količine energije. Sunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovom središtu, gdje temperatura doseže 15 milijuna °C. Radi se o fuziji, kod koje spajanjem vodikovih atoma nastaje helij, uz oslobađanje velike količine energije. Daje svjetlos DdDD Sunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovom središtu, gdje temperatura doseže 15 milijuna °C. Radi se o fuziji, kod koje spajanjem vodikovih atoma nastaje helij, uz oslobađanje velike količine energijeSunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovom središtu, gdje temperatura doseže 15 milijuna °C. Radi se o fuziji, kod koje spajanjem vodikovih atoma nastaje helij, uz oslobađanje velike količine energije. Ta se energija može pretvoriti u različite oblike energije poput topline i električne energije.

Toplinska energija koristi se za:

• grijanje vode u kućanstvu ili zgradama
  • grijanje prostora
  • grijanje staklenika
  • grijanje vode u bazenima

Solarni kolektori se najčešće montiraju na krov kuće. Vrlo su pogodni za grijanje vode po sunčanom vremenu. Kad je vrijeme loše mogu se koristiti u kombinaciji s električnim grijačem vode.

Solarna ili sunčeva energija je nadostupniji izvor energije koji još dugo neće presušiti. Ne onečišćuje zrak i vodu i ne proizvodi CO2.-

Najveće solarne elektrane na svijetu nalaze se u pustinji Mojave, u Kaliforniji. Kada bi se 4% svjetskih pustinja prekrilo solarnim kolektorima, proizvelo bi se dovoljno električne energije za cijeli svijet.

Sunce u brojkama

• Sunce je nastalo prije 4,57 milijarde godina
  • oko 5 milijardi godina treba još da se potroši sav vodik
  • vremenska udaljenost do Zemlje iznosi oko 8 svjetlosnih minuta
  • prostorna udaljenost iznosi 150 milijuna kilometara
  • temperatura u jezgri je 15 000 000 °C
  • energija koju Sunce stalno zrači na površinu zemlje tokom jednog dana, mogla bi pokriti čovjekove potrebe za energijom za oko 180 godina
  • dnevno na Zemlju stigne sa Sunca oko 960 biliona kW energije, odnosno oko 1,36 kW/m2.
  • svakih 27 dana okrene se oko svoje osi
  • promjene koje opažamo na Suncu nazivamo sunčeva aktivnost i odvijaju se periodično u cikusima prosječne duljine 11 godina
  • sunčeva masa predstavlja 99,86% ukupne mase Sunčeva sustava
  • kad bi Sunce bilo prazna kugla, u njegovu bi unutrašnjost stale 1,3 milijuna Zemlje

21. lipnja je ljetni solsticij, kada je Sunce u naponu snage, a dan najdulji u godini.

Napisali: učenici 6. razreda

« Veljača 2020 »