50. OBLJETNICA ŠKOLSKE ZGRADE

Dan nakon obilježavanja Svjetskog dana učitelja, obilježili smo i 50.obljetnicu školske zgrade u Jakovlju. Uz kolege učitelje obljetnici je nazočila načelnica Općine Jakovlje gđa. Sanja Borovec, pročelnica Jedinstvenog upravnog odjela Općine Jakovlje gđa. Mirela Novoselec Jakševac te naši dragi kolege umirovljenici s kojima smo se prisjetili starih školskih dana.

Iako je početak školstva u Jakovlju krenuo još davne 1842.godine kada je otvorena prva škola u Kraljevom Vrhu, trebalo je dugo godina da se u Jakovlju sagradi prava školska zgrada koja bi zadovoljavala potrebe suvremenog obrazovanja. Kako se godinama povećavala potreba za obrazovanjem i sve više djece se upisivalo u školu, tako je u Jakovlju prva škola bila otvorena 1903.godine. Imala je tek 129 učenika, znatno manje nego škola u Kraljevom Vrhu koja je tada brojila 420 polaznika. Potrebe za školom su s godinama bile sve veće tako da je 1953. sagrađena šestogodišnja škola u Jakovlju (Konoplja).  Godine 1956. nastava se seli u kuriju Sixta, a osnovno obrazovanje se produžava na osam godina. Zbog neadekvatnih uvjeta za obrazovanje u kuriji, pokrenuti su planovi za izgradnju suvremene škole koja bi zadovoljavala sve potrebe tadašnjeg odgoja i obrazovanja učenika. Planovi oko gradnje uključujući i izgradnju same školske zgrade trajali su desetak godina. Konačno je 1973.godine otvorena nova školska zgrada u Jakovlju gdje se nastava održava do danas.

Nakon 50 godina potrebe naših učenika su se uvelike povećale. Tijekom godina mijenjali su se nastavni programi, povećavao se i broj nastavnih predmeta, povećao se broj učenika, a i zahtjevi nove suvremene nastave diktiraju opremanje učionica sa digitalnom tehnologijom te kabinetsku nastavu u svim predmetima. Možemo reći da je škola kompletno opremljena suvremenim didaktičkim pomagalima, no nedostaje nam učionica kako bi svi učenici polazili nastavu u jednoj smjeni. Naš sljedeći zadatak je usmjeren i na promjenu dotrajalog školskog namještaja te uređivanje interijera školske zgrade. Prošlu školsku godinu proveli smo u rekonstrukciji tavanskog prostora te adaptaciji postojeće kuhinje i opremanju blagavaonice za učenike. Time smo  stvorili uvjete za otvaranje odjela produženog boravka. S obzirom da se nastava odvija u dvije smjene u planu je nadogradnja školske zgrade i energetska obnova. Nadamo se da će se naši planovi što prije realizirati uz pomoć osnivača Zagrebačke Županije te lokalne uprave.

objavio: Aleksandra Đurđević   datum: 9. 10. 2023.

« Travanj 2024 »