Ivanka Cvetko

Dobrodošli !

Raspored pisanja testova za tehničku kulturu i informatiku pogledajte u e-Dnevniku.

PISMENI ISPITI

Evo nekih savjeta kako što bolje odgovarati na pismenom ispitu:

1. Ako si jako napet/a i jako se bojiš probaj se opustiti, duboko diši i ohrabri se govoreći si nešto poput "znam to, naučio/la sam"; "mogu ja to"; … Ohrabri se onako kako bi ohrabrio/la prijatelja.

2. Nakon što se opustiš, koncentriraj se na ispit i na pitanja, usmjeri svu svoju pažnju na ispit.

3. Uzmi sat i planiraj vrijeme za pojedine odgovore kako ti se ne bi dogodilo da izgubiš previše vremena na nekom pitanju i zbog toga ne stigneš na sva pitanja odgovoriti.

4. Usmjeri pažnju samo na jedno pitanje, a ne na više pitanja odjednom.

5. Riješi najprije najlakša pitanja i ona pitanja na koja znaš odgovor.

6. Ne zadržavaj se na pitanju na kojeg ne znaš odgovor, idi dalje pa se na njega vrati kasnije ako budeš imao/la vremena.

7. Pažljivo i do kraja pročitaj svako pitanje prije nego što označiš ili napišeš svoj odgovor. Ako te pitanje zbunjuje ponovno ga pročitaj.

8. Zatraži pomoć nastavnika u razumijevanju ispitnih pitanja koja su ti nejasna ili dvosmislena.

9. Ako ti preostane vremena, pregledaj i provjeri još jednom sve odgovore. Kod rješavanja zadataka, provjeri da li si sve računske radnje obavio/la kako treba.

I ne zaboravi, tvoj uspjeh je u tvojim rukama. Vjeruj u sebe!

KAKO PREVLADATI STRAH OD ISPITIVANJA?

Dobra vijest je da se to može prevladati. Bitno je da se dobro pripremiš za odgovaranje i da daš sve od sebe za vrijeme ispitivanja. Evo nekih savjeta kako si to olakšati.

1) PRIPREMA - za početak je najvažnija dobra priprema:

Ø Slušaj dok profesor pita druge učenike iz razreda. Velik dio gradiva možeš naučiti ako pratiš na satu i pratiš dok profesor ispituje druge učenike. Uz to možeš zapamtiti koja pitanja profesor postavlja i što treba bolje naučiti. Možeš si čak i zapisati pitanja tako da ih ne zaboraviš. Tako možeš, nakon što sve naučiš gradivo ponoviti po tim pitanjima i osjećati se spremnije za usmeno odgovaranje.

Ø Uči, uči i nauči! Zvuči dosadno i sasvim nepotrebno, ali u većini slučajeva ipak nije dovoljno samo jednom pročitati bilješke. Dobro naučeno gradivo ulijeva sigurnost, a ako nas i uhvati trema veća je vjerojatnost da ćemo se sjetiti dobro naučenog gradiva nego onog naučenog na površnoj razini. Zato pročitaj savjete o efikasnijem učenju i knjigu u ruke!

Ø Ponavljanje je majka znanja! Mnogi učenici izbjegavaju/zanemaruju ponavljanje ("Zašto ponavljati ono što već znam?"), no ponavljanje ima puno dobrih strana. Ponavljaj na način koji je što sličniji samom ispitu: postavljaj si pitanja koja očekuješ od profesora i odgovaraj kao što bi odgovarao/la za vrijeme samog ispitivanja. Na taj ćeš način provjeriti da li si to gradivo samo pročitao/la ili si ga i naučio/la. Uz to ćeš uvježbati odgovor te je manje vjerojatno da će ti se dok te profesor pita dogoditi da zamuckuješ i dugo biraš riječi (to odaje dojam neznanja).

Ø Prepoznaj što je pod tvojom kontrolom. Tvoj uspjeh ovisi o različitim stvarima. Neke možeš kontrolirati, kao npr. tvoje znanje, uloženi trud, sposobnost snalaženja u ispitnoj situaciji..., a neke ne možeš - npr. težina gradiva, strogoća profesora, njegovo trenutno raspoloženje, sreća... Pokušaj razmišljati o onim stvarima na koje možeš utjecati, a ove druge prihvati takvima kakve jesu i ne troši vrijeme živcirajući se zbog njih.

Ø Pokušaj se opustiti. Ako si pred ispitivanje napet/a ili nervozan/na pokušaj se opustiti. Postoje različite tehnike opuštanja (duboko disanje, zamišljanje ugodnih slika), a što ih bolje uvježbaš, to će biti djelotvornije u samoj situaciji pred usmeno ispitivanje.

2) TIJEK SAMOG ISPITIVANJA:

• Uspravi se na stolici, ne gledaj u pod. Optimističan stav i držanje ulijevat će ti više sigurnosti, a ostavljat će bolji dojam i na profesora.
  •  Pažljivo slušaj pitanje koje ti je sad postavljeno. Pokušaj ne misliti na iduće pitanje (npr. "Samo da me to ne pita ") jer to potiče napetost i smanjuje koncentraciju.
  •  Odgovaraj s više od "da" i "ne". Ako je pitanje na primjer "Da li je točno da ..... ", a ti znaš i više od toga da li je to točno ili nije, objasni svoj odgovor. Time ćeš pokazati razumijevanje gradiva.
  •  Ako nisi dobro razumio/jela pitanje, pitaj profesora da pitanje ponovi ili preoblikuje. Tek tada odgovaraj.
  •  Ne prekidaj profesora dok postavlja pitanje, pričekaj da ga postavi u potpunosti pa tek onda počni s odgovorom.
  •  Svako pitanje je novi početak. Ako ne znaš odgovor na neko pitanje, ne daj da te to obeshrabri - ne možeš znati baš sve. Pokušaj ga zaboraviti i usmjeri se na novo. Možda je baš ono prilika da pokažeš svoje znanje.
POKRENI PROMJENE-SRO (priručnik)
e-laboratorij: KAHOOT ; Classflow  ; Phet simulacije
OD BITA DO ROBOTA (priručnik za INA)
EDUKATIVNI MATERIJALI (IOPP,obrazovni...)