Novo u knjižnici

Novi naslovi

Snježana Babić- Višnjić: Krugovi na vodi

U romanima Snježane Babić-Višnjić nema nepremostive razlike između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Prijateljstvo i ljubav ne znaju ni za kakve granice, pa čak ni one vremenske i prostorne. Rijeka će kao vremenski portal povezati  neobičnu  djevojčicu Janu čija je majka proglašena vješticom davne 1753. godine i jednog sasvim običnog dječaka koji se dosađuje pred kompjutorom. Ova priča  opčinila je sve članove žirija „Nagrade Grigor Vitez“ za 2015. godinu svojom toplinom i prirodnošću odnosa koji se razvija od prvobitnog međusobnog nepovjerenja i straha, pa sve  do velikog prijateljstva, ali i rastanka. Nagrađena je prvom nagradom za književni tekst za djecu.

Miro Gavran: Ljeto za pamćenje

Duhovit i zabavan roman koji započinje odlukom dječaka Luke da napiše roman o svojoj obitelji. Djed ga je molio da njega izuzme jer nije želio da se otkrije što on misli o susjedima, prijateljima, rođacima. Ni mami se ideja nije svidjela jer je smatrala da nisu obitelj koja bi mogla podnijeti umjetnika. I tatina primjedba ga je zaboljela... Poslije djedove četrdeset pete obljetnice mature, roman se počeo sam od sebe ispisivati. Nizali su se događaji u kojima je djed bio glavni lik. Što se to djedu dogodilo? Ljubav! Luki je bila dodijeljena uloga špijuna, no nije dugo izdržao u svojoj ulozi. Nije ni bilo potrebno. I on se zaljubio.

Zoran Pongrašić: Djevojčica koja je preskočila nebesa ili Gumi - Gumi

Priča govori o jedanaestogodišnjoj djevojčici koja je oboljela od leukemije, te nakon šestomjesečnog boravka i intenzivnog liječenja, pri čemu ostaje bez kose, izlazi iz bolnice. Mora ostaviti novostečene bolničke prijatelje i ponovo se suočiti sa svakodnevnicom, starim prijateljima, školom i životom. Zadaća je to koja nije laka. No Zoran Pongrašić je vrsni pripovjedač koji uspijeva zadržati vedar ton u cijeloj priči i na nekim stranicama nas čak i nasmijati. Naslov djela proizlazi iz popularne dječje igre "gumi - gumi". Djelo je kompozicijski podijeljeno prema etapama same igre, koja završava "nebesima". To je najteža etapa koju mnogi ne uspijevaju savladati, no naša djevojčica je pobijedivši svoju bolest već preskočila nebesa. Novo izdanje knjige uvrštene na popis lektire za peti razred.

Miro Gavran: Zaboravljeni sin

Mislav je mentalno lakše retardirani mladić koji se nakon šesnaest godina boravka u specijalnoj školi vraća u svoju obitelj. Brat i sestra nisu znali za njega, susjedi također. Istrgnut iz svijeta u kojemu je dotad živio, Mislav teško prihvaća novu okolinu, počinje voditi dnevnik i u njega upisivati svoja opažanja, dvojbe i patnje. No kad upozna djevojku Jasenku njegov život spoznaje još jedan do tada nepoznati osjećaj - ljubav.
"Zaboravljeni sin" kratki je roman Mire Gavrana, pisan u formi dnevničkih bilježaka ponekad tužnih, ponekad duhovitih no od početka do kraja emotivnih i toplih.

Nena Lončar: Bio sam pas i opet sam

Autorica Nena Lončar ovim je rukopisom odnijela i drugi puta za redom nagradu „Zvonko“ za najbolji prozni rukopis za djecu i mlade. Skrivajući se ili bolje duhovito se otkrivajući iza djevojačkog prezimena i krsnog imena, još duhovitije uzevši tako sebe predstavljenu kao prevoditeljicu s psećeg, ona opisuje „svoje“ pseće dogodovštine koje govore više o ljudima, njihovoj okrutnosti ali i dobroti. U centru zbivanja je pas Van Dog koji na taj način u prvom licu opisuje svoj, u početku nesretan život u kome ga nemilosrdno, hladno i sasvim neljudski ostavlja gazda. Prolazeći kroz svakojake putešestvije i dogodovštine, mijenjajući gospodare i kroz skitalački način života ulazeći u druge pseće „ostavljene“ živote, opisujući skitalački, ali i slobodarski način života sve do pronalaska dobrog čovjeka, autorica ispisuje vrlo emotivne višerazinske stranice, na već prepoznatljiv duhovit i često ciničan način, uz česte aluzije na stalna mjesta znane literature, povijesnih i aktualnih zbivanja.

objavio: Lidija Jurin Protić   datum: 27. 9. 2016.

« Ožujak 2024 »